Bourns Inc. CR0402-FX-1202GLF
CR0402-FX-1202GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1202GLF
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1202GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1202GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1202GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1202GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1202GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1202GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1202GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1202GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1202GLF
CONN PLUG W/DETENT 1POS .062 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
TERM FORK SH-LK VYL 12-10AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC PWR MONITOR MS 80V SD 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 20W datasheet.pdf
FUSE 100A datasheet.pdf