Bourns Inc. CR0402-FX-1301GLF
CR0402-FX-1301GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1301GLF
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1301GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1301GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1301GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1301GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1301GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1301GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1301GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1301GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1301GLF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS DL R/A TIN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 410MA 190 MOHM datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 174MHZ-860MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf