Bourns Inc. CR0402-FX-1431GLF
CR0402-FX-1431GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1431GLF
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1431GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1431GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1431GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1431GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1431GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1431GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1431GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1431GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1431GLF
ADAPTER SCSI 1PASS-THROU ACTIVE datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 1118-A 120-A 70 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf