Bourns Inc. CR0402-FX-1471GLF
CR0402-FX-1471GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1471GLF
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1471GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1471GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1471GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1471GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1471GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1471GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1471GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1471GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1471GLF
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 30A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 26POS datasheet.pdf
IC SWTICH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MINI D RIBBON 50 CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf