Bourns Inc. CR0402-FX-1473GLF
CR0402-FX-1473GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1473GLF
Brief Description
RES SMD 147K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1473GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1473GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1473GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1473GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1473GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1473GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1473GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1473GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1473GLF
MOSFET P-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 208QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SOD123FL datasheet.pdf
MCU PSOC PROGR AUTO 48SSOP datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 800LM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf