Bourns Inc. CR0402-FX-1651GLF
CR0402-FX-1651GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1651GLF
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1651GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1651GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1651GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1651GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1651GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1651GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1651GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1651GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1651GLF
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
EMULATOR PCB ADAPTER 100QFP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1200V 105A ECOPAC2 datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf