Bourns Inc. CR0402-FX-1652GLF
CR0402-FX-1652GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1652GLF
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1652GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1652GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1652GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1652GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1652GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1652GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1652GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1652GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1652GLF
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT COMMERCIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf