Bourns Inc. CR0402-FX-1822GLF
CR0402-FX-1822GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1822GLF
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1822GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1822GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1822GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1822GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1822GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1822GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1822GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1822GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1822GLF
PILOT LIGHT 12V LED RECT WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
IC POST AMP BURST GEPON/GPON 16M datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
250 DBL LOCK PLATE 6P datasheet.pdf
OSC MEMS 120.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf