Bourns Inc. CR0402-FX-1872GLF
CR0402-FX-1872GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1872GLF
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1872GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1872GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1872GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1872GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1872GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1872GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1872GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1872GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1872GLF
FIXED IND 22UH 420MA 756 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 270MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
EXPULSION LINK 15KV 15A datasheet.pdf