Vicor Corporation V375B36H200BS
V375B36H200BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B36H200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V375B36H200BS.pdf
Availability of V375B36H200BS
QUANTITY
V375B36H200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B36H200BS
Internal Part NumberEIS-V375B36H200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B36H200BS
Related LinksV375B3, V375B36H200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B36H200BS Details Description
Related parts for V375B36H200BS
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED 10MM 1W HP WHT CLEAR RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
PLUG MALE 6POS METAL CAP datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 9POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
STD SAPR055F070OK datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET 1.5A 600V datasheet.pdf
220UF 450V 35X30MM 85C 5000H datasheet.pdf