Bourns Inc. CR0402-FX-2052GLF
CR0402-FX-2052GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2052GLF
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2052GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2052GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2052GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2052GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2052GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2052GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2052GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2052GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2052GLF
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT363 datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FRONT FRAME W/COVER 178X199X19MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 20POS datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
PIVOT BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf