Bourns Inc. CR0402-FX-24R0GLF
CR0402-FX-24R0GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-24R0GLF
Brief Description
RES SMD 24 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-24R0GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-24R0GLF
QUANTITY
CR0402-FX-24R0GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-24R0GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-24R0GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-24R0GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-24R0GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-24R0GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-24R0GLF
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
106 DUPLEX FACEPLATE; WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC AUDIO SWITCH HDST 16VQFN datasheet.pdf
33UF 450V 18X25 datasheet.pdf