Bourns Inc. CR0402-FX-2551GLF
CR0402-FX-2551GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2551GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2551GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2551GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2551GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2551GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2551GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2551GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2551GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2551GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2551GLF
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
HDM BP POL/GDE OPT ST 30 SAU datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA6L datasheet.pdf
RES 402 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf