Bourns Inc. CR0402-FX-2611GLF
CR0402-FX-2611GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2611GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2611GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2611GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2611GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2611GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2611GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2611GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2611GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2611GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2611GLF
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC FLAT PANEL INTERFACE 80-LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 20AWG IDC datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 600VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf