Bourns Inc. CR0402-FX-2703GLF
CR0402-FX-2703GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2703GLF
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2703GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2703GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2703GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2703GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2703GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2703GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2703GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2703GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2703GLF
IC COMP LO PWR SGL V SOT 23-5L datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 120 MOHM TH datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf