Bourns Inc. CR0402-FX-2741GLF
CR0402-FX-2741GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2741GLF
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2741GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2741GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2741GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2741GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2741GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2741GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2741GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2741GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2741GLF
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/MCG34K datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 30POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.1A 140 MOHM TH datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 2:2 270MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MASTIC TAPE 1-1/2"X30' PACK datasheet.pdf
FILTER 3-PHS 3-WR 2-STG SCRW 30A datasheet.pdf