Bourns Inc. CR0402-FX-2800GLF
CR0402-FX-2800GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2800GLF
Brief Description
RES SMD 280 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2800GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2800GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2800GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2800GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2800GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2800GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2800GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2800GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2800GLF
CAP FILM 2.2UF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 1A 5VDC SIP PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 53A ISOTOP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf