Bourns Inc. CR0402-FX-3001GLF
CR0402-FX-3001GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3001GLF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3001GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3001GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3001GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3001GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3001GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3001GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3001GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3001GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3001GLF
IC HEX INVERT W/OC OUT 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 10"L X 8"W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 10KV RADIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf