Bourns Inc. CR0402-FX-3091GLF
CR0402-FX-3091GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3091GLF
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3091GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3091GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3091GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3091GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3091GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3091GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3091GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3091GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3091GLF
IC TXRX 5V/3V RS232 SHDWN 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT SKT datasheet.pdf
BLZP 5.08/19/180LR SN OR BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BLOCKOUT DEV FOR LC DUPLEX ADAPT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf