Bourns Inc. CR1206-FX-3830ELF
CR1206-FX-3830ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3830ELF
Brief Description
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3830ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3830ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3830ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3830ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3830ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3830ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3830ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3830ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3830ELF
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED YEL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
32 MODIV HSG COMP DR .100CL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 235MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
DEV KIT FOR BT900-SC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 56K OHM 16SOIC datasheet.pdf