Bourns Inc. CR0402-FX-3300GLF
CR0402-FX-3300GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3300GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3300GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3300GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3300GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3300GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3300GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3300GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3300GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3300GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3300GLF
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET STR 3POS PCB SILVER datasheet.pdf
FLASH MEM NAND SSD 1GB 2X5 LOPRO datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 92" datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN CONTACT GOLD CRIMP datasheet.pdf
FUSE 100A 500V GG/GL SIZE 0 datasheet.pdf