Bourns Inc. CR0402-FX-3651GLF
CR0402-FX-3651GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3651GLF
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3651GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3651GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3651GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3651GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3651GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3651GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3651GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3651GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3651GLF
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN CIC VERT 4POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
F39-EJ1020-D datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.4A WEMT6 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf