Bourns Inc. CR0402-FX-3652GLF
CR0402-FX-3652GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3652GLF
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3652GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3652GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3652GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3652GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3652GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3652GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3652GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3652GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3652GLF
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS .2" 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TAPE LINERED LEAD FOIL 12"X5YD datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf