Bourns Inc. CR0402-FX-3653GLF
CR0402-FX-3653GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3653GLF
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3653GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3653GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3653GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3653GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3653GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3653GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3653GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3653GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3653GLF
LED GREEN CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC PWM AC/DC CONVERTER 8DIP datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf