Bourns Inc. CR0402-FX-3740GLF
CR0402-FX-3740GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-3740GLF
Brief Description
RES SMD 374 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-3740GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-3740GLF
QUANTITY
CR0402-FX-3740GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-3740GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-3740GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-3740GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-3740GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-3740GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-3740GLF
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 1W 3% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
LCD CHARACTER DISPLAY 20X2 USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 26 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf