Bourns Inc. CR0402-FX-5101GLF
CR0402-FX-5101GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5101GLF
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5101GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5101GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5101GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5101GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5101GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5101GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5101GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5101GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5101GLF
IDC CABLE - ASR34B/AE34M/APR34B datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC LOAD SW LVL SHIFT 20V SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM POWERMITE datasheet.pdf
FISHTAPE STEEL-125' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SMB-SMB RA PLG RG179 6" datasheet.pdf