Bourns Inc. CR0402-FX-51R1GLF
CR0402-FX-51R1GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-51R1GLF
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-51R1GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-51R1GLF
QUANTITY
CR0402-FX-51R1GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-51R1GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-51R1GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-51R1GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-51R1GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-51R1GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-51R1GLF
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf