Bourns Inc. CR0402-FX-5602GLF
CR0402-FX-5602GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5602GLF
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5602GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5602GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5602GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5602GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5602GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5602GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5602GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5602GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5602GLF
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY POWER datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf