Bourns Inc. CR0402-FX-5900GLF
CR0402-FX-5900GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-5900GLF
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-5900GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-5900GLF
QUANTITY
CR0402-FX-5900GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-5900GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-5900GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-5900GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-5900GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-5900GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-5900GLF
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH ACTIVE LOW SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6A 8DSO datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 1.02A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf