Bourns Inc. CR0402-FX-6192GLF
CR0402-FX-6192GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6192GLF
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6192GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6192GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6192GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6192GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6192GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6192GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6192GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6192GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6192GLF
DIODE SCHOTTKY 40V 9A DO204AR datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TOOL CRIMPER AMP SMF/SRF ROUND datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf