Bourns Inc. CR0402-FX-6200GLF
CR0402-FX-6200GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6200GLF
Brief Description
RES SMD 620 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6200GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6200GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6200GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6200GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6200GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6200GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6200GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6200GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6200GLF
DIODE ARRAY GP 200V 3A TO220AB datasheet.pdf
END CAP LD/LDP/CD5 OFF WHITE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 25C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf