Intersil X9C102SIZT2
X9C102SIZT2 picture photo
Mfg. Part Number
X9C102SIZT2
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL CONTROL 1K OHM 8SOIC
Datasheet Download
X9C102SIZT2.pdf
Availability of X9C102SIZT2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9C102SIZT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9C102SIZT2
Internal Part NumberEIS-X9C102SIZT2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPalm Bay C5 Technology Qualification 04/Nov/2013
Alternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingCut Tape (CT)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps100
Resistance (Ohms)1k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9C102SIZT2
Related LinksX9C10, X9C102SIZT2 Datasheet, Intersil Distributor
X9C102SIZT2 Details Description
Related parts for X9C102SIZT2
CONN HEADER RT/A .100 2POS 30AU datasheet.pdf
CONN DUST COVER 20POS MTA-100 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
1P MOD2 STIFT LEI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V UMT3F datasheet.pdf