Bourns Inc. CR0402-FX-6203GLF
CR0402-FX-6203GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6203GLF
Brief Description
RES SMD 620K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6203GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6203GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6203GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6203GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6203GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6203GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6203GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6203GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6203GLF
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 72POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO15 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf