Bourns Inc. CR0402-FX-6341GLF
CR0402-FX-6341GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6341GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6341GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6341GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6341GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6341GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6341GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6341GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6341GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6341GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6341GLF
RES SMD 62K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1282 datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 750MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 710UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MICRO 37C S /33 10CR 18" NI datasheet.pdf