Bourns Inc. CR0402-FX-6802GLF
CR0402-FX-6802GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-6802GLF
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-6802GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-6802GLF
QUANTITY
CR0402-FX-6802GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-6802GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-6802GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-6802GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-6802GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-6802GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-6802GLF
CONN RECEPT 8POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT OCTAL V-OUT 44MQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVDS 24QFN datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1215S080F2 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf