Bourns Inc. CR0402-FX-68R1GLF
CR0402-FX-68R1GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-68R1GLF
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-68R1GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-68R1GLF
QUANTITY
CR0402-FX-68R1GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-68R1GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-68R1GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)