Bourns Inc. CR0402-FX-7150GLF
CR0402-FX-7150GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-7150GLF
Brief Description
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-7150GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-7150GLF
QUANTITY
CR0402-FX-7150GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-7150GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-7150GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-7150GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-7150GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-7150GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-7150GLF
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 1.5MSPS 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 12.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf