Bourns Inc. CR0402-FX-7501GLF
CR0402-FX-7501GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-7501GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-7501GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-7501GLF
QUANTITY
CR0402-FX-7501GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-7501GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-7501GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-7501GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-7501GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-7501GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-7501GLF
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 2POS datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16DFN datasheet.pdf