Bourns Inc. CR0402-FX-86R6GLF
CR0402-FX-86R6GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-86R6GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-86R6GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-86R6GLF
QUANTITY
CR0402-FX-86R6GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-86R6GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-86R6GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-86R6GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-86R6GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-86R6GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-86R6GLF
FLEX CABLE - AFJ06A/AE06/AFH06T datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER 3SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DATA LINE CHOKE 2X47MH 0.3A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 132POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf