Bourns Inc. CR0402-FX-9101GLF
CR0402-FX-9101GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-9101GLF
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-9101GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-9101GLF
QUANTITY
CR0402-FX-9101GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-9101GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-9101GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-9101GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-9101GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-9101GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-9101GLF
MOSFET N-CH 60V 14A DPAK datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
FILTER SAW 2.44175GHZ SMD datasheet.pdf
HIGH PASS FILT 700 MHZ - 3.0 GHZ datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLEAR .25" datasheet.pdf
DIODE MODULE 600A 150V 2TOWER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
3900UF 40V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf