Bourns Inc. CR0402-JW-181GLF
CR0402-JW-181GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-181GLF
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-181GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-181GLF
QUANTITY
CR0402-JW-181GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-181GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-181GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-181GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-181GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-181GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-181GLF
LABEL S LAM DM PPR WHT .50X0.75" datasheet.pdf
COVER RCWAY TC105 SM GY(8=8') datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
SLA 16/90B 3.2SN BK datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf