Amphenol Commercial Products L77HDE15SD1CO4RC309F
L77HDE15SD1CO4RC309F picture photo
Mfg. Part Number
L77HDE15SD1CO4RC309F
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77HDE15SD1CO4RC309F.pdf
Availability of L77HDE15SD1CO4RC309F
QUANTITY
L77HDE15SD1CO4RC309F Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDE15SD1CO4RC309F
Internal Part NumberEIS-L77HDE15SD1CO4RC309F
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDE15SD1CO4RC309F
Related LinksL77HDE15SD, L77HDE15SD1CO4RC309F Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDE15SD1CO4RC309F Details Description
Related parts for L77HDE15SD1CO4RC309F
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
SWITCH 4POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 200UF 5% 750VDC SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 37POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf