Bourns Inc. CR0402-JW-270GLF
CR0402-JW-270GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-270GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-270GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-270GLF
QUANTITY
CR0402-JW-270GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-270GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-270GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-270GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-270GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-270GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-270GLF
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 330W datasheet.pdf
ICL 10 OHM 15% 2.6A 18MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 3.3V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC VREG ALTERNATOR ADAPT 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf