Bourns Inc. CR0402-JW-273GLF
CR0402-JW-273GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-273GLF
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-273GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-273GLF
QUANTITY
CR0402-JW-273GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-273GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-273GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-273GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-273GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-273GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-273GLF
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI HINGE LEVER datasheet.pdf
CONNECTOR LATCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.86A SOT563 datasheet.pdf