Bourns Inc. CR0402-JW-2R0GLF
CR0402-JW-2R0GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-2R0GLF
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-2R0GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-2R0GLF
QUANTITY
CR0402-JW-2R0GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-2R0GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-2R0GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-2R0GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-2R0GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-2R0GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-2R0GLF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
HEADER 4POS MALE 2.00MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK NO CLR 6 IN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf