Bourns Inc. CR0402-JW-301GLF
CR0402-JW-301GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-301GLF
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-301GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-301GLF
QUANTITY
CR0402-JW-301GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-301GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-301GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-301GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-301GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-301GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-301GLF
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
BOARD EVAL LP38502TS TO-263 datasheet.pdf
KIT EVAL PSOC POD datasheet.pdf
C/A 62.5/125, LDS, 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT5 8COND 26AWG GRN 3.28' datasheet.pdf
CONN PLUG CABLE MOUNT 16 POS datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf