Bourns Inc. CR0402-JW-304GLF
CR0402-JW-304GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-304GLF
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-304GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-304GLF
QUANTITY
CR0402-JW-304GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-304GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-304GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-304GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-304GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-304GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-304GLF
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" YEL JACKP NI datasheet.pdf
M801 14C 14#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf