Bourns Inc. CR0402-JW-390GLF
CR0402-JW-390GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-390GLF
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-390GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-390GLF
QUANTITY
CR0402-JW-390GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-390GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-390GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-390GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-390GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-390GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-390GLF
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
MINIGRABBER/BANA PLUG 48" GREEN datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 76MM datasheet.pdf
RES 42.2K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC PCIE PACKET SWITCH LBGA datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf