Bourns Inc. CR0402-JW-473GLF
CR0402-JW-473GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-473GLF
Brief Description
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-473GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-473GLF
QUANTITY
CR0402-JW-473GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-473GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-473GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-473GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-473GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-473GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-473GLF
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX15 30-32AWG datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX7326 datasheet.pdf
IC AMP MMIC SGL-BAND LN TSLP7-1 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf