Bourns Inc. CR0402-JW-750GLF
CR0402-JW-750GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-750GLF
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-750GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-750GLF
QUANTITY
CR0402-JW-750GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-750GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-750GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-750GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-750GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-750GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-750GLF
IDC CABLE - CKR50G/AE50G/CCE50G datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 300MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 706MA 228 MOHM SMD datasheet.pdf